פתרון חידת הכרזה מאליפות אירופה

היי לכולם,

נתבונן בחידה שהוצגה לכם בתאריך 24/6/17. בחידה אתם יושבים במקומי בדרום וצריכים להחליט מה מכריזים… מזכיר לכם כי סוג התחרות היא TB (כלומר לכל לקיחה משמעות גדולה) וכולם פגיעים.

מה תכריזו ומדוע?

הפתרון….

ראשית אציין כי אין תשובה אחת נכונה. שאלתי מספר רב של שחקנים וקיבלתי מספר תשובות שונות…

בשולחן בחרתי להתערב בהכרזת ♥3. הכרזה זו נראית סבירה ביותר – בכל זאת, בידי 11 נקודות עם חוסר בסדרת היריבים ובנוסף יש לי חמישייה בהארט. היריב משמאלי (במערב) הכריז Pass.

כעת קרה הנורא מכל… (הכל יחסי כמובן 🙂 ), עדי בצפון הכריזה 3NT! היות ועדי פתחה את המכרז בהכרזת Pass אני יודע שברשותה פחות מ-12 נקודות ולאור הכרזת 3NT ברור שבידה עוצרים (ונקודות) בסדרת ה-♦. ביצוע משחק של 3NT עם מיעוט נקודות נראה על סף הבלתי אפשרי.

בשולחן הכרזתי Pass על הכרזת ה-3NT. הכרזה שהפכה לחוזה הסופי שנפל 3 פעמים פגיע! תוצאה איומה של 300- נקודות 🙁

הנה היד המלאה…

לעדי 10 נקודות ועוצרים בסדרה ה-♦. הכרזת 3NT היא סבירה מאוד במצב זה (לאחר הכרזת ♥3 שלי), הכרזה של ♥4 מצידה של עדי גם באה בחשבון ובמקרה זה הייתה מוצלחת יותר.

לצערי כל שנותר לי הוא לבקש את סליחתה שנאלצה לשחק חוזה איום שכזה :-/

חלקכם בוודאי שואלים מדוע לא הכרזתי ♣4… בהיעדר סיכום מיוחד, הכרזת ♣4 במקרה זה תציג יד חזקה מאוד עם סדרות של ♥ ו-♣. במידה והייתי מכריז ♣4, עדי הייתה מכריזה בשנית והיינו מוצאים את עצמנו בגבהים בחוזה שייתכן מאוד שהיה מוכפל.

התקווה היחידה שלי הייתה להכריז Pass "מהיר" ולקוות שמערב יכפיל את החוזה של 3NT. במקרה זה הייתי "בורח" לחוזה של ♣4 ובעצם מציע אלטרנטיבה לחוזה המוכפל. ייתכן והכרזה אחרת הייתה מוצלחת יותר… לו רק הייתי רואה את הקלפים.

ובכל זאת, האם קיימת הכרזה מוצלחת יותר בידו של דרום? 

חלק מהמומחים ששאלתי אכן בחרו להכריז ♥3. מומחים אחרים הציעו להכריז דווקא כפל הוצאה (Take Out Double). אומנם "למדנו" כי רצוי להימנע מהכרזה של X עם חמישייה במייג'ור (אלא אם אנחנו הכפל החזק) אך אם נבחן את היד לעומקה נראה שזוהי ההכרזה הגמישה ביותר.

השותף חייב להשיב ל-X של דרום (בהנחה שמערב יכריז Pass). במידה וצפון יכריז ♥ – מצוין! במידה ויכריז Cx מצבנו מעולה. במידה ויכריז ♠, נכריז Pass ובמקרה הגרוע ביותר נשחק בחוזה של ♠3 (בידנו חוסר ב-♦ כך שנהיה לעזר רב בחוזה זה).  במידה והשותף יכריז 3NT, אנו באותו מצב, ו"נפסיד" רק אם לשותף 3 קלפים ב-♥ ופספסנו את ההתאמה.

המסקנה מיד זו – במשחקים רבים אין "פתרון בית ספר" ועלינו לקבל החלטות קשות. קשיים מסוג זה הופכים את המשחק למיוחד ביותר ומאפשרים גם לזוגות הטובים פחות להגיע לתוצאות טובות יותר מהמומחים.

אמנם קיבלנו תוצאה של 0% ביד זו אבל לפחות קיבלנו טור נחמד לבלוג 🙂

שבוע מצוין לכולם,

גלעד

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *