פתרון החידה – סדרה רביעית מחייבת / מציאת המשחק הנכון

שותפכם פתח ♦1 והשבתם ♠1. לאחר מכן הכריז ♣2 וכעת תורכם להכריז – ההכרזה הנכונה היא ♥2,סדרה רביעית מחייבת.

במקרים רבים, המשיב נמצא בתחום הניקוד החזק (13+) והוא יודע שלשותפות יש משחק מלא (הפותח הבטיח 12+ נקודות). הבעיה העומדת בפניו היא – מהו המשחק המלא הנכון?
 
נתבונן בידו של מזרח בחידה שפורסמה, ישנן מספר אפשרויות הכרזה שנראות הגיוניות, ננתח אותן יחדיו:
 
אפשרות ראשונה ♠4
הכרזה זו אמנם תביא את השותפות למשחק המלא אך איש לא הבטיח כי לפותח יהיה אפילו קלף בודד בסדרה. הכרזה ישירה של ♠4 שמה את כל הביצים בסל אחד ועלולה להוביל אותנו למשחק מלא שגוי (ללא התאמה).
 
אפשרות שנייה ♠3
הכרזה זו מתבססת על אחת הטעויות הנפוצות בברידג' – "הקפיצה המחייבת". חשוב מאוד לדעת שכל עוד לא הכרזנו צבע חדש, ההכרזה בה השתמשנו היא בהכרח לא מחייבת!
 
במילים אחרות, חזרה על סדרת הספייד אמנם תציג שישה קלפים בסדרה אך מטרת הקפיצה היא להציג את טווח הניקוד של המכריז והיות ומדובר בקפיצה אחת הרי שהכרזת ♠3 תראה יד עם שישה קלפים וטווח ניקוד של משיב בינוני, 10-12 נקודות. על הכרזה זו יוכל מערב להכריז פאס עם יד מינימלית.
 
אפשרות שלישית 3NT
הכרזת 3NT איננה ההכרזה הנכונה. גם כאן, אמנם הצלחנו להכריז למשחק המלא, אך האם מדובר במשחק המלא הנכון? ייתכן כי לפותח התאמה ב-♠ (אולי אפילו 3 קלפים) ומעבר לכך, מי הבטיח שלשותף עוצר ב-♥? הכרזת 3NT עלולה להוביל אותנו למשחק ללא שליט שנופל בעוד שניתן לבצע חוזה של ♥4.
 
ההכרזה הנכונה – ♥2: סדרה רביעית מחייבת
מוסכמת "סדרה רביעית מחייבת" הינה מוסכמה שימושית מאוד במקרים מסוג זה ועקרונותיה פשוטים מאוד:
  1. המשיב יודע כי לשותפות משחק מלא (משיב חזק עם 13+ נקודות).
  2. הוכרזו 3 סדרות עד כה (ראו את דוגמת החידה).
  3. המשיב אינו יודע מהו המשחק הנכון (ייתכן גם סלם) ומעוניין לברר על התאמה במייג'ור / עוצר ב-NT / היתכנות לסלם.
שימוש בהכרזת ♥2 ייצור מצב מחייב למשחק מלא ויאסור על מי מהשותפים להכריז פאס לפני שיוכרז משחק מלא. כעת תוכל השותפות להכריז בנחת.
 
על קצה המזלג, במידה ולפותח 3 קלפים במייג'ור של השותף עליו להכריזם היות וכבר שלל רביעייה משום שלא תמך קודם לכן (לא הכריז ♠2 אלא ♣2). במידה ולא הפותח יתאר את חלוקת ידו / עוצר בסדרה הרביעית שלא הוכרזה באופן טבעי.
 
בחידה זו, אם הפותח מציג 3 קלפים ב-♠, ברור שנמצאה התאמה ב-♠. במידה והפותח מכריז הכרזה אחרת, יחזור המשיב על סדרת הספייד פעם נוספת (♠3) רק שהפעם השותפות נמצאת במצב מחייב למשחק מלא ועל כן יראה שישה קלפים בסדרה ולא יחשוש שהפותח ישיב בפאס.
 
דגש אחרון לסיום, במידה ולפותח עוצר בסדרת ה-♥, עליו להכריז 2NT ולא לקפוץ ל-3NT. השותפות נמצאת במצב מחייב למשחק מלא ואין חשש שישמע פאס על הכרזת 2NT. הכרזת 2NT תאפשר למשיב להציג את סדרת ה-♠ הארוכה (במידת הצורך) ואילו הכרזת 3NT תקשה מאוד על המשיב.
 
בהצלחה בחידות בהמשך,
גלעד.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *