פתרון החידה – הכרזת אין ברירה לאחר Takeout X של השותף.

היי לכולם ותודה על ההשתתפות.
 
אכן מדובר בחידה לא קלה שגם שחקנים מנוסים עשויים לשגות בה.
 
אתם יושבים במערב והיריב משמאלכם פתח ♦1. שותפכם במזרח הכריז Takeout X והראה יד עם 12+ נקודות ו-3 קלפים בכל סדרה פרט לסדרת היריבים (♦). דרום הכריז פאס. מה תכריזו?
 
ההכרזה הנכונה היא 1.
Takeout X (ובראשי תיבות T.O X) היא אחת המוסכמות החשובות ביותר בברידג' ונדרשת מיומנות גבוהה על מנת לשלוט בה לעומק.
 
על אף האמור, הבנת ההיגיון מאחורי המוסכמה והתשובות לה תקל עלינו בצורה משמעותית ביותר!
 
ראשית, על מנת להשיב ל- Takeout X עלינו להחליט האם אנו משיב חלש, בינוני או חזק. טווחי הניקוד של המשיב ל-T.O X שונים מטווחי הניקוד הרגילים של המשיב לפותח מהסיבה הפשוטה שאנו חייבים להשיב ל-X במידה והשחקן היריב שאחריו הכריז פאס! (אם נכריז פאס גם אנחנו השחקן היריב השני יכריז פאס וה-X יהפוך למעניש בגובה 1 והיריבים צפויים לבצע את החוזה).
 
מכאן נגדיר מחדש את טווחי הניקוד של המשיב ל-T.O X:
  • משיב חלש: 0-7 נק'.
  • משיב בינוני: 8-11/12 נק'.
  • משיב חזק: 13+ נק'.
ביד זו למערב 3 נק' בלבד ועל כן חידה זו עוסקת במשיב החלש. הכלל הנוגע למשיב החלש פשוט ביותר – הכרז את סדרתך הארוכה ביותר בגובה הנמוך ביותר האפשרי. כמו כן, סדרת היריבים שייכת להם ועל כן אסור להכריזה!
 
מערב ניצב בפני בעיה היות ואין בידו סדרה בת 4 קלפים. מנגד, חובה עליו להכריז! ברירת המחדל בחידה זו תהיה 1 – הכרזת הסדרה הנמוכה ביותר. 
 
במידה והשותף יכריז פאס, מעולה! הצלחנו לעצור בגובה הנמוך ביותר. 
אם השותף ימשיך להכריז, הוא יתאר יד חזקה מאוד עם 17+ נק' ("הדבל הגדול"), אנו נשיב פאס על כל הכרזה שיכריז ושוב הצלחנו לעצור בגובה נמוך יחסית.
 
אתייחס לתשובות נוספות שעלו בפייסבוק:
 
הכרזת 1NT: משיב חלש לעולם לא יכריז NT! הכרזת NT היא הכרזה המעידה על ניקוד היות ובחוזה ללא שליט נוכל לזכות בלקיחות על ידי קלפים גבוהים בלבד (אין סדרת שליט). שגיאה זו נפוצה מאוד אך ההבנה כי על משיב חלש להימנע מהכרזת NT תמנע מכם לעשותה.
 
הכרזת X: הכרזה זו אינה אפשרית על פי חוקי הברידג'. הכרזת X יכולה להתבצע רק לאחר הכרזה כלשהי של היריבים. היות ודרום הכריז פאס, לא ניתן (טכנית) להכריז X היות ומדובר בהכרזת X על הכרזת השותף.
 
הכרזת ♠1: ניתן להכריז ♠1, אך מדוע לא להכריז ♥1? אנו מתכוננים להכריז פעם אחת בלבד ובוודאי שלא נוכל להכריז את סדרת ה-♥ בהמשך משום שהכרזה זו תראה יותר קלפים ב-♠ מסדרת ה-♥.
 
דגש: לאחר שנכריז ♥1 אנו שואפים להכריז פאס בהכרזתנו השנייה. נהיה מחויבים להכריז רק אם השותף יכריז קיו-ביד, כלומר הכרזת סדרת היריבים ♦2. הכרזה זו תציג יד חזקה מאוד מאוד ותאלץ אותנו להכריז מכיוון שהשותפות לעולם לא תשחק בצבע ששייך ליריבים.
 
תודה לכולם ונתראה בחידה הבאה,
גלעד.

 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *