על שגיאות וספירת נקודות

הצטרפו אליי לתחרות ארצית שהתקיימה בנתניה בתאריך 29/7/17. בתחרות שיתפתי פעולה עם שותפי היקר גדי וסיימנו במקום השלישי. עונג שבת 😉 

גדי הפך לכרוז ביד הבאה: 

* מהלך המכרז *

צפון פתח בהכרזת ♥1. למזרח יד מצוינת עם 14 נקודות אך לצערו ללא הכרזה אפשרית – מזרח חלש מידי להתערבות 1 נו טראמפ וחלוקתו איננה מתאימה להכרזת TakeOut DBL שמחייבת 3 קלפים בכל סדרה אחרת. הכרזתו הנכונה של מזרח היא פאס. 

דרום עם 3 נקודות מכריז פאס אף הוא וההכרזה מגיעה אליי במערב. אני נמצא במצב שנקרא "בלנסינג" ויד זו ממחישה היטב את המצב. כאשר היריבים פתחו במכרז והוכרזו 2 פאסים עולה תהייה היכן כל הנקודות. מנקודת מבטו של מכריז הבלנסינג סיכוי סביר שלשותפו במזרח נקודות רבות והוא נאלץ להכריז פאס היות ולא הייתה לו הכרזה מתאימה (ממש כמו במקרה הזה). בשל כך, מכריז הבלנסינג שומר על כל חוקי ההכרזה הרגילים של מערב פרט לעניין הניקוד. 

באופן כללי ניתן לומר שמכריז הבלנסינג נדרש לשלוש נקודות פחות מהרגיל על מנת להכריז. לדוגמה, התערבות בגובה 2 לא מצריכה 12 נקודות אלא ניתן להסתפק בתשע. 

ביד זו בחרתי להתערב ♣2. 

צפון הכריז פאס וגדי במערב הזמין יפה עם הכרזת 2NT. מזרח העדיף שלא להכריז מידו 3NT היות והוא יודע שמערב נמצא במצב בלנסינג ועשויות להיות לו 9 נקודות בלבד למרות שהתערב בגובה 2.

אני במערב בחרתי לקבל את ההזמנה היות ובידי פוטנציאל ללקיחות רבות בשל סדרת הקלאב הארוכה והמצוינת. 

 

* מהלך המשחק *

דרום בחר להוביל בסדרת שותפו בקלף הגבוה מדאבלטון, גדי שיחק J♥ מהדומם וצפון שגה וכיסה ב-K♥. מדוע זו שגיאה? 

דרום הוביל בקלף גבוה – 8♥. ברור לצפון שאין לו תמונה בסדרה ולמזרח יש AQ10♥. כיסוי הג'ק בקינג מפתחת למזרח את כל הלקיחות בסדרה.

אם צפון משחק קלף נמוך, יכול הכרוז לזכות בשלוש לקיחות בסדרה אך לא יכול לזכות בלקיחה הרביעית. 

המסקנה: נתחו את קלף ההובלה של השותף והסיקו מסקנות לגבי קלפיו של הכרוז. לא סתם אומרים שהקלף המשוחק ללקיחה הראשונה הוא אחד הקלפים החשובים ביותר וקובע פעמים רבות את גורל החוזה. 

מזרח זכה ביד ב-A♥ ומיהר לפתח את סדרת הקלאב עם משחק של קלאב לעבר ה-10♣. צפון זכה ב-J♣ושגה פעם נוספת כאשר המשיך בהארט ולא ניסה את סדרת הספייד. 

הכרוז זכה בדומם ב 9♥ בידו של מערב ועבר לידו עם דיאמונד ל Q♦. 

אתעכב על משחק זה. הכרוז שולט ב 26 קלפים – שלו ושל הדומם. זהו יתרון גדול מאוד כי ההגנה לעומתו איננה חשופה לכל 26 קלפיה. זכייה בקווין דיאמונד מובילה למסקנה פשוטה – לכרוז יש גם את הקינג דיאמונד! 

כעת המשיך הכרוז בקלאב נוסף לעבר המלכה. גם עקיפה זו הפסידה וצפון זכה ב K♣. 

כעת המשיך צפון בהארט! זוהי שגיאה קשה היות וכל הקלפים "גלויים" בפני צפון. 

צפון יודע שלכרוז KQ♦ ולכן 3 לקיחות לפחות בסדרת הדיאמונד. בנוסף ישנם 4 קלאבים גבוהים בדומם. צפון זוכר גם שלכרוז הארטים גבוהים נוספים מעבר לשני ההארטים בהם כבר זכה. 

סך הכל – צפון סופר שלכרוז 11 לקיחות גבוהות וזוהי הזדמנותו האחרונה לזכות ב A♠, ובמקרה זה גם ב K♠ של השותף. ההמשך בהארט איפשר לכרוז לזכות ב 11 לקיחות ובתוצאה של 100% על היד! 

הגנה היא אכן התחום הקשה במשחק הברידג אך בניגוד לנהוג לחשוב ספירת נקודות פשוטה, ספירת לקיחות וניתוח קלף ההובלה הינן פעולות קלות יחסית שיכולות לשפר את ביצועינו בכמה רמות. 

המעוניינים בשיפור והבנה של משחק ההגנה מוזמנים להזמין באתר או ישירות ממני את הספר "מאחורי ההיגיון – משחק ההגנה", הספר שייקח אתכם צעד אחר צעד בתחום מרתק זה ויקפיץ אתכם קדימה. 

מילה לסיום – אל תתרגשו מהשגיאות. ברידג' הוא בהגדרתו משחק של שגיאות ומנצח מי שעושה פחות שגיאות מיריביו לאורך זמן. כולם שוגים, גם המנוסים, וזה היופי במשחק. בהצלחה לכולנו עד השגיאה הבאה 😊

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *