משחק לחץ והתנהגות המגנים – סימולטנית 1/4/17

יד מספר 4 שוחקה בתחרות הסימולטנית הארצית שהתקיימה בתאריך 1/4/17. יד זו שייכת לתחום "הסלמים" אך מעבר לכך, היא מדגימה שימוש בטכניקת משחק יד מתקדמת שנקראת "משחק לחץ".

משחק לחץ נחשב לטכניקת משחק מתקדמת מאוד אך לעיתים רבות הוא "קורה מעצמו" ממש כפי שקרה במקרה זה. בנוסף, נגלה בהמשך כי הכרוז העדיף דרך משחק אחת על פני דרך משחק אלטרנטיבית וזאת בשל "נוכחות שולחן", כלומר תשומת לב להתנהגות היריבים.

את היד הבאה שיחקנו כנגד ארבל דודו וגולן אלעד ואם הייתי יודע שהם הולכים להצטיין (כפי שהצטיינו) הייתי מבקש שידלגו שולחן 🙂

סיפורנו מתחיל בכך שדודו ואלעד היטיבו להכריז לסלם הגדול של 7NT וזאת על אף התאמה שך 9 קלפים בספייד. תחרות הסימולטנית משוחקת בשיטת TB כך שביצוע חוזה של 7NT יניב תוצאה של 2220 ואילו עבור ביצוע חוזה של ♠7 נקבל 2210, הבדל של 10 נקודות, שבתחרות TB הוא עולם ומלואו.

כנגד חוזה של 7NT ממזרח, בחרה ההגנה בהובלה ב-♣. הכרוז זכה בידו עם ה-Q♣, שיחק את ה-A♦ ומשך 5 סיבובים של ספייד.

נביט כיצד מתפתח משחק לחץ אוטומטי על ידו של דרום! דרום נאלץ להשליך 4 קלפים על סדרת הספייד. הוא חייב לשמור על Qxx♥ (על מנת שלא תיפול על ה-AK♥) ובנוסף לשמור על Qx♦ (על מנת שלא תיפול על ה-K♦ וה-J♦ יוגבה). 

במילים אחרות דרום לא יכול להשליך ♥ ועל כן עליו להשליך 2 קלפים ב-♦ ועוד 2 קלפים ב-♣ (נשאר עם קלף אחד בסדרת ה-♣).

בשלב זה שיחק הכרוז A♣ ודרום שירת ובסיבוב הבא שיחק ♣ לעבר ה-K♣ שבדומם ודרום בבעיה!

על דרום להשליך קלף אחד מהסדרות האדומות. אם ישליך ♦, ה-K♦ ימחץ את ה-Q♦ וה-J♦ שבדומם יהיה גבוה ועל כן דרום חייב להשליך ♥ ולהשאיר את ה-Q♥ עם קלף אחד בלבד לצידה.

כעת הכרוז שיחק את ה-K♦ מהדומם וכאשר ה-Q♦ לא נפלה, שיחק היטב AK♥, מחץ את ה-Q♥ וזכה ב-J♥.


אנו שמים לב כי לכרוז ישנה אפשרות לעקוף לעבר ה-J♥ ולקוות שה-Q♥ נמצאת בצפון. כיצד ידע הכרוז לוותר על ניסיון העקיפה בהארט ולנסות להפיל את Q♥?

על מנת לקבל את ההחלטה על הכרוז להשתמש "בנוכחות שולחן", כלומר הכרוז מבחין שדרום שקל ארוכות מה להשליך ומבין שהוא נמצא בבעיה. הסיבה היחידה לבעיה מסוג זה היא שככל הנראה ה-Q♥ נמצאת בידו (אם לדרום היו רק הארטים קטנים, היה משליכם ללא היסוס ושומר על ה-Q♦). 

בסך הכל זכה הכרוז ב-13 לקיחות ובתוצאה ארצית מקסימלית – 98.43%!

דבר חשוב לסיום – נכון שהתחלנו בבוטום מוחלט אבל שיחקנו עד הסוף והשתפרנו, או במילים אחרות – ברידג' משחקים 90 דקות 😉

 

חג שמח,

גלעד

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *