טייקאאוט דאבל מאוחר ושאר ירקות…

הפעם ננתח יד ששוחקה בתחרות ארצית בברידג' קלאב רחובות בתאריך 28/7/17. בניתוח ניתקל בבעית בחירה של הכרזת הפתיחה, טייקאאוט דבל מאוחר וקצת מעבר.

* בחירת הכרזת הפתיחה *

מזרח, דרום ומערב פותחים בפאס והכדור מגיע לצפון. לצפון 15 נקודות ויד חצי מאוזנת. עם יד זו מומלץ בחום לפתוח 1 נוטראמפ.

פתיחה של ♣1 תוביל לבעיה בהכרזה החוזרת במידה והשותף יכריז ♥1 או ♠1. פתיחה ב ♦1 והכרזה חוזרת של ♣2 יכולה לעבוד ואפילו פתיחה של ♣1 וחזרה על הסדרה ב ♣2 אך האם אין לנו הכרזה טובה יותר שלא תחייב אותנו "לאלתר"? נבחן את האפשרות של הכרזת פתיחה 1 נו טראמפ.

היד איננה מאוזנת אך חצי מאוזנת עם 2 דאבלטונים. בראש הדאבלטונים מכובדים ופתיחה של 1 נו טראמפ תאפשר לכרוז להגן על הקינג ספייד שבידו.

בנוסף, כפי שראינו פתיחה זו פותרת את בעיית ההכרזה החוזרת של הפותח וכמובן שיש את עניין היתרון הגדול של פתיחת 1 נו טראמפ – ישנה שיטת הכרזה מסודרת לאחר הכרזת הפתיחה ובנוסף הפתיחה יוצרת קושי למתנגדים שנדרשים להתערב כבר בגובה 2. 

בשולחן בחר צפון לפתוח ♣1.

 

* המשך המכרז * 

הגיע תורו של מזרח. למזרח יש 9 נקודות ואין ברשותו חמישייה. נדמה שאינו יכול להתערב. טעות! מזרח יכול לנצל את סיבוב ההכרזות הראשון ולזכור כי פתח בפאס. בשל כך יוכל להכריז טייקאאוט דאבל גם עם פחות נקודות. תשע עד אחת עשרה נקודות יספיקו בהחלט היות והשותף כבר יודע שאין ברשותו 12 נקודות כפי שמבטיחה הכרזת דאבל. שימו לב כי למזרח יד קלאסית לדאבל מבחינת מבנה היד – רביעייה בכל סדרה אחרת פרט לסדרת הפתיחה. 

לאחר הכרזת הדאבל בחר דרום להראות את סדרת הספייד (♠1) ומערב צריך להכריז. 

הדאבל של מזרח הפך את הכרזתו של מערב לקלה. מערב יודע שלמזרח תמיכה בכל אחת מהסדרות האחרות פרט לסדרת ה-♣. למערב 9 נקודות ורביעייה בסדרת בהארט ולכן עליו להכריז ♥2. 

לצפון אין הכרזה נוחה ולכן יכריז פאס, כך יכריזו גם מזרח וגם דרום שלא יודע שלצפון חמישה קלאבים. 

בזכות הדאבל "המאוחר" הצליחו מזרח – מערב לזכות בחוזה, לבצעו עם לקיחה עודפת, ולזכות בתוצאת שיא של 94.83%. גם אם צפון – דרום היו מצליחים להגביל את הכרוז ל 8 לקיחות, עדיין היריבים היו מקבלים תוצאה של כ 86%.

שימו לב להתפלגות התוצאות כפי שמופיעה בתמונה מטה. רוב הזוגות בצפון-דרום שיחקו חוזה של 1 נו טראמפ. ייתכן ופתחו ♣1 ומזרח "פספס" את הכרזת הדאבל או לחילופין צפון פתח בהכרזת 1 נוטראמפ ומזרח – מערב התקשו להתערב במכרז. 

עד כאן להפעם, 

נשתמע. 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *