טור אורח: עקיפה בלתי ישירה / חן שגב

היי לכולם,
 
את הטור הבא כתב חברנו חן שגב. חן צעיר בגילו אבל שחקן ברידג' מצוין, מורה מעולה וחשוב מהכל נשוי בשעה טובה! מצרף כאן תמונה על מנת שתתרשמו 🙂

ועכשיו, נעבור לעקיפה בלתי ישירה, הביטו ביד הבאה…

ניתוח משחק היד
מזרח הוא הכרוז ומערב הוא הדומם. דרום הוביל ב-2.
 
ראשית נספור לקיחות בטוחות:
  • ספייד: 0
  • הארט: 2
  • דיאמונד: 2
  • קלאב: 3
סה"כ 7 לקיחות בטוחות וחסרות לנו עוד 2 לקיחות לביצוע החוזה.
 
נתבונן בסדרת ה-♠ (הסדרה בעלת מירב הפוטנציאל ללקיחות נוספות). אנו מכירים את נושא "פיתוח הרצף", לדוגמה אם נקריב את ה-K♠ שלנו לטובת ה-A♠ של היריבים נוכל להפוך את המלכה ללקיחה נוספת.
 
השאלה הנשאלת ביד זו היא מה יעלה בגורלם של שאר הקלפים הקטנים? והאם אפשר לזכות גם ב-K♠ וגם ב-Q♠ ללא הקרבה לאס של היריבים?
 
אנו כבר יודעים שהצורה הנכונה לגשת/לשחק סדרה היא מהצד החלש אל הצד החזק, לכן אם אנחנו מדברים על סדרת ה-♠, עלינו לשחק מידו של מזרח לכיוון ידו של מערב. בואו ונתבונן יחד מה קורה כאשר אנחנו משחקים על פי החוקים מידו של מזרח.
 
אנחנו רואים מה קורה במידה וה-A♠ נמצא בידו צפון. אנו נשחק ♠ קטן לעבר ה-K♠ וה-A♠ שבצפון יזכה בלקיחה (ה-QJ♠ הוגבהו), אך מה קורה אם האס יהיה בצד של דרום (משמאלו של מזרח)…?
 
עכשיו להיות מרוכזים! במקרה זה, אנו משחקים קלף קטן אל כיוון הדומם שבו כולם רואים שיש את הרצף המלכותי (רק האס חסר). נתבונן על מערך קלפים אפשרי בו סדרת ה-♠ מחולקת 4-2 וה-A♠ נמצא בדרום:
בשלב זה נכנס לראשו של דרום. אם הוא ישים את ה-A♠, אנו נשחק את ה-4♠ וכל הרצף נהיה גבוה (לא נאלצנו להקריב אף בכיר!). אם דרום ישחק קטן, אנחנו נשחק אחריו ונניח קלף אחד מרצף המלוכה, לדוגמה את המלך ולפתע נראה שזכינו! שימו לב שבמערך הקלפים הנ"ל לדרום עם ה-A♠ אין ברירה אלא לעשות את אחת משתי הפעולות שתעזור לנו:
  1. לקפוץ עם ה-A♠ ולהגביה לנו את שלושת המכובדים בסדרה.
  2. לשחק קטן ולא את ה-A♠ ולאפשר לנו לזכות באחד מן הבכירים ללא הקרבה.
עד כה, שיחקנו בצורה חכמה את סדרת ה-♠ אך זהו רק הצעד הראשון! אם בסיבוב הראשון שיחקנו קטן ממזרח אל עבר מערב ודרום שיחק קלף קטן, זכינו ב-K♠ אך כעת אסור לנו להתבלבל! אנחנו נחזור אל ידו של מזרח דרך סדרה אחרת ונשחק שנית את סדרת ה-♠ מהצד החלש אל הצד החזק (מערב).
 
שימו לב שבכל פעם שנשחק ממזרח למערב נוכל לזכות בכל המלוכה ללא צורך בהקרבה של אחד מן הקלפים הבכירים.
מה קורה אם האס נמצא בצפון? (50% מן המקרים)… לא נורא, נפסיד את אחד הבכירים אבל נרוויח עוד שתי לקיחות בטוחות (ואולי לקיחה שלישית בסדרה בקלף קטן אם הסדרה תתחלק "טוב", 3-3).
 
מהלך זה נקרא עקיפה בלתי ישירה. הוא מזכיר את העקיפה הישירה (משחק של קטן לעבר מערך קלפים של AQ) בכך שאנו משחקים לעבר התמונות כאשר השוני הוא שבמקרה זה חסרה לנו תמונה גבוהה ואנו מקפידים לעקוף שוב ושוב לעבר התמונות ולמקסם את מספר הלקיחות שבידנו.
 
דבר העורך
 
  • עקיפה בלתי ישירה (Indirect Finesse) – אנו מנסים להימנע מלאפשר ליריבים לכסות את הקלף הגבוה שלנו בקלף זוכה. במקרה זה, אנו משחקים קלף קטן לעבר ה-K♠ ומנסים להימנע מלכידתו על ידי ה-A♠.
  • עקיפה ישירה (Direct Finesse) – אנו מנסים ללכוד את הקלף הבכיר של היריבים. לדוגמה כאשר אנו משחקים קלף קטן לעבר צירוף של AQ, אנו מנסים ללכוד את ה-K של היריבים.

מוזמנים להצטרף אלינו לקבוצת הלימוד הגדולה בפייסבוק לחצו על הלוגו מצד ימין והקליקו על Join במסך שייפתח.

בקבוצה תוכלו להשתתף בדיונים, להעלות שאלות וליהנות מאווירה לימודית מהנה ופוריה. כולכם מוזמנים 🙂

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *