העשרה – הכרזת המשיב לפותח לאחר שהיריבים התערבו ב-1NT

במאמר זה נדון במצב בו שותפכם פתח במכרז בגובה 1, היריב התערב בהכרזת 1NT וכעת תורכם להכריז. מהם הכללים הבסיסיים להכרזה במצב זה?

ראשית חשוב להבין את המצב בו אנו נמצאים – היריב התערב בהכרזת 1NT והציג יד של 15-18 נקודות עם עוצר בסדרת הפתיחה. הסיכוי להכרזת משחק מלא וביצועו הוא נמוך ביותר.

נסתכל על הדוגמה. למזרח יד עם סדרת ♥ מצוינת בת שישה קלפים ו-7 נקודות. על מנת להכריז את סדרת ה-♥ עליו לעלות לגובה 2. אנו יודעים כי משיב לפותח אשר מציג סדרה חדשה בגובה 2 מראה חמישה+ קלפים בסדרה ו-11+ נקודות, האם זה המצב גם כאן? 

לא!

כאשר היריבים מתערבים בהכרזת 1NT, המצב משתנה וכעת הכרזת סדרה עצמאית בגובה 2 תציג יד עם מיעוט נקודות וסדרה טובה מאוד בת 6 קלפיםבמצב זה אנו פשוט מתחרים על החוזה החלקי היות ועל המשחק המלא כבר ויתרנו וזאת לאור התערבותו החזקה של היריב.

שימו לב כי ביד הזו, צפון – דרום יכולים לבצע 1NT וזאת על ידי זכייה ב-♥ אחד, 4 לקיחות ב-♦ ו-2 לקיחות נוספות בסדרת ה-♣. מנגד, יכולים מזרח – מערב לבצע חוזה של ♥2.

ומה נעשה במידה ולמזרח 10+ נקודות (יד חזקה)? התשובה היא פשוטה – עם ידיים חזקות עלינו להכריז X! זהו אחד המקרים החריגים בו ה-X הופך למעניש כבר בגובה 1.

אנו יודעים שלשותף 12+ נקודות, לנו 10+ וליריב 15-18. כלומר לשותפו של היריב (במקרה זה דרום) מעט מאוד נקודות ועל כן יש סיכוי גבוה שחוזה של 1NT ייכשל.

במקרה שלפנינו, אם למזרח היו 11 נקודות ושישייה טובה בהארט, עליו להתחיל ב-X ולחכות לשלל שעתיד להגיע 🙂

 

בהצלחה בהמשך,

גלעד.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *