המשחק הזהיר

הפעם נתחיל בשאלה…. כיצד עליכם לשחק את סדרת ה-♠ על מנת לזכות במקסימום לקיחות ומדוע? הניחו כי אין בעיה של כניסות ומעברים מיד ליד.

היד הבאה שוחקה בתחרות ארצית שהתקיימה אתמול במועדון ברידג' אביבים (8/8/17). התחרות הייתה מוצלחת מאוד והשתתפו בה למעלה מ-40 שולחנות!

יד זו ממחישה טכניקה של משחק סדרה זהיר שבעזרתו נגן על עצמנו מפני חלוקה רעה (אפילו אם היא פחות סבירה)…

אתם יושבים בדרום וזהו מערך הקלפים:

מהלך המכרז

המכרז מעניין בפני עצמו. מזרח פותח בפאס ולכם בדרום 20 נקודות. היד איננה מאוזנת ולכן לא ניתן לפתוח 2NT. היד איננה חזקה מספיק לפתיחה ♣2 ועל כן נפתח ♦1. מערב מכריז פאס וצפון משיב ב ♥1.

דרום זוכר שפותח חזק (18+ נקודות) חייב לקפוץ בהכרזתו השנייה. עם יד זו יש להכריז ♠2. הכרזה זו מבטיחה חמישייה בסדרת ה-♦, רביעייה בסדרת ה-♠ ו 18+ נקודות. הכרזה מסוג זה נקראת Jump Shift ומחייבת את השותפות למשחק מלא.

לצפון 15 נקודות והוא יודע שלשותפות 33+ נקודות ועל כן סלם מובטח. השאלה היחידה היא האם מדובר בסלם קטן או גדול.

במרבית השולחנות בחרו השחקנים בצפון לשאול ישירות לאלופים (4 אסים + ה-K בשליט). ייתכן ושותפויות מתואמות יותר היו בוחרות במהלך הכרזה איטי יותר על מנת לברר על קלפים חשובים אך אנו נמשיך בניתוח ההכרזה לאחר שאלה לאלופים.

צפון הכריז 4NT ושמע מדרום תשובה של ♥5 שמראה 2 אלופים מתוך 5 ללא ה-Q בסדרת השליט. כאשר חסרה ה-Q עלינו להימנע מהכרזת סלם גדול ולהסתפק בסלם קטן. בפועל, צפון הכריז ♠6 שהפך לחוזה הסופי.

טיפ לגבי תחרות טופ בוטום: אמנם ההבדל בין חוזה מבוצע של ♠6 לבין חוזה מבוצע של 6NT הוא רק 10 נקודות אך זהו עולם ומלואו בתחרות מסוג זה. חלק מהזוגות אכן הצליחו להכריז לחוזה זה.

מהלך המשחק

ממערך הקלפים ניתן לראות שהכרוז אמור לזכות בכל הלקיחות. הכרוז ייתקל בחלוקות רעות ב-2 סדרות:

סדרת הדיאמונד: לאחר משחק של AK♦, רואה הכרוז כי מערב לא משרת וכי למזרח Jxxx♦. העקיפה ל-10♦ היא פשוטה והכרוז יזכה בכל הלקיחות בסדרה.

סדרת הספייד: זוהי הסדרה היותר מעניינת. אנו יודעים שעם 8 קלפים בסדרה אנו צריכים לעקוף על ה-Q. כרוז שיזכה בידו בקלף ההובלה עלול לפעול על פי כלל זה ולהפסיד ל- Q♠ בודדה שנמצאת בידו של מזרח 🙁

האם יכול הכרוז לדעת שעליו להימנע מהעקיפה? התשובה היא לא אך הכרוז יכול היה לנקוט במשחק זהיר. בכל מערך של 8 קלפים ישנו סיכוי ש-5 הקלפים הנותרים יתחלקו אצל היריבים 4-1 וה-Q תהיה בודדה. לא מדובר בסיכוי גדול אך עדיין בסיכוי קיים ושחקן מנוסה יקפיד להגן על עצמו גם מפני מקרה זה.

המשחק הנכון ביד זו הוא לשחק תחילה את ה-A♠. במידה וה-Q נופלת, מצוין! נזכה ביתר הלקיחות. במידה וה-Q♠ לא נפלה, נעבור לידו של דרום ונבצע את העקיפה המתוכנת. אנו רואים כי משחק של A♠ לא פגע בנו כלל וכלל ואנו עדיין יכולים לבצע את העקיפה כמתוכנן. ההבדל היחידי הוא שהגנו על עצמנו כנגד מערך קלפים נוסף – משחק שהתברר כמוצלח מאוד ביד זו.

בתמונה הבאה תוכלו לראות את התפלגות התוצאות. מרבית הזוגות אכן מצאו את המשחק הזוכה. זוגות נוספים ביצעו רק 12 לקיחות וחלק אף נפלו בחוזה לאחר הובלה ב-♦ (הסבר בהמשך):

שימו לב שבהובלה השיקולים עלולים להשתנות. אם דרום הבטיח במכרז חמישייה ב-♦ ומערב בחר בכל זאת להוביל ב-♦, נראה סביר ביותר שהוא הוביל בקלף בודד (אין סיבה שיוביל בדאבלטון אל עבר החמישייה של הכרוז). כעת עקיפה על ה-Q♠ יכול להיות מסוכנת מאוד. מניח שבהובלה ♦ הכרוז יזכה בידו, ישחק A♠ ובמידה וה-Q♠ לא נופלת יצטרך להחליט האם לעקוף ב-♠ ולסכן את החוזה (עדיין מרב הסיכויים) או ללכת על בטוח ולשחק AK♠.

זכרו כי משחק הברידג' הוא מגוון ומלא אפשרויות אך בסופו של יום מערכי הקלפים חוזרים על עצמם פעמים רבות. אם נקפיד לשחק את המשחק בעל מרב הסיכויים, נזכה ביותר לקיחות לאורך זמן.

עד כאן להפעם, 

נשתמע. 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *